۱۴۰۰ سه شنبه ۹ آذر
دیوان محاسبات کشور؛ دیوان فناورانه مردم پایه
برای اولین بار صورت گرفت
گزارش دیوان محاسبات از اجرای قانون بودجه 1400 در شش ماهه نخست سال/ تنها 20 درصد احکام بودجه اجرایی شده‌اند / تسهیلات پرداختی به بخش اشتغال نزدیک به صفر بوده است
1400/08/24 1673
.
به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین‌الملل دیوان محاسبات کشور، گزارش اجرای قانون بودجه سال 1400 در بازه زمانی شش ماهه نخست، به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.
این اقدام که برای نخستین بار پیش از ارائه لایحه بودجه سال آینده و براساس بررسی کلیه احکام و تبصره‌های قانون بودجه انجام شده است، به دولت و مجلس در تدوین و تصویب هرچه بهتر لایحه بودجه سال 1401 به ویژه در بخش شرکت‌های دولتی کمک شایانی می‌کند.
براساس این گزارش، از مجموع 410 حکم مندرج در قانون بودجه سال جاری، 82 حکم یعنی تنها 20 درصد آن به صورت کامل اجرا شده است، 238حکم معادل 58 درصد دارای عملکرد ناقص بوده و 90 حکم معادل 22 درصد نیز فاقد عملکرد بوده‌اند.
یافته های این گزارش نشان می دهد از 49 آیین نامه، شیوه نامه و دستورالعمل لازم جهت اجرای کلیه بندها و تبصره های قانون بودجه، تا پایان شهریورماه تنها 25 تصویب‌نامه معادل 51 درصد تصویب و ابلاغ شده است و 24 مورد معادل 49 درصد به مرحله ابلاغ نرسیده است. در حالی که بند (ف) تبصره 20 قانون بودجه سال 1400 مقرر نموده است آیین نامه های این قانون که در آن مهلت زمانی پیش بینی نشده، حداکثر تا پایان خردادماه می بایست به تصویب هیات وزیران می رسید.
در بخشی از گزارش دیوان محاسبات کشور از اجرای قانون بودجه سال 1400 در بازه زمانی 6 ماهه نخست سال، می توان به عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی نسبت به انجام تکلیف قانونی (در راستای ایجاد شفافیت و انضباط مالی) جهت درج اطلاعات در سامانه هایی همچون سادا (سامانه دارایی‌ها و اموال)، پاکنا (پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری) اشاره کرد.
بررسی‌ها حکایت از آن دارند که طی این مدت، در سامانه سادا 558 دستگاه اجرایی اموال خود را ثبت نکرده و یا ناقص ثبت کرده‌اند. همچنین، در سامانه پاکنا از مجموع 382 شرکت دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، 55 شرکت اطلاعات پایه ای، 63 شرکت صورت های مالی، 52 شرکت بودجه، 82 شرکت گزارش عملکرد و نهایتا 53 شرکت اطلاعات نیروی انسانی خود را ثبت نکرده‌ند.
از سوی دیگر، در حالی که قرار بود طبق تبصره 18 قانون بودجه، تسهیلات متعددی به بخش اشتغال اختصاص یافته و پرداخت شود، هیچگونه تسهیلاتی پرداخت نشده است.


    مشاهده نظرات ( 0)
    پربازدیدترین
    آخرین اخبار
    Powered by DorsaPortal